Stručné dějiny Waffen SS

16. dubna 2007 v 19:00 | Evangelista
Waffen-SS (německy Zbraně SS, respektive Ozbrojené SS) byly jednotky SS, určené k běžným vojenským operacím. Představovaly elitní jednotky nacistické armády, zahrnovaly přibližně 950 000 mužů, většinou dobrovolníků. Byly vedeny Heinrichem Himmlerem. V norimberských procesech byly pro válečnou krutost prohlášeny za zločineckou organizaci. Vyvinuly se z dvousetčlenné jednotky Hitlerovy osobní ochranky ještě v dobách, kdy Hitler nebyl kancléřem, ale "pouze" vůdcem NSDAP v roce 1929.
Většina členů Waffen-SS tehdy rekrutovala z bývalých Freikorps, jejichž členové vstoupili do takzvané Leibstandarte SS Adolf Hitler, která byla vytvořena Himmlerem na Hitlerovu žádost jako Hitlerova ochranka. Posléze ale byly Waffen-SS nasazovány do běžných vojenských úkolů na frontě (často jako elitní jednotky), vykonávali stráž v koncentračních táborech a po celou dobu své existence byli jejich členové také osobní stráží Hitlera.
Členové Waffen-SS byli, jak už bylo zmíněno, převážně dobrovolníci, prošli dobrým tělesným tréninkem, vynikajícím vojenským výcvikem a důkladným ideologickým zpracováním, které mnohdy hraničilo s brainwashingem, byli zejména specialisty na boj s lehkými palnými zbraněmi. Po takovémto základním výcviku prošli případným speciálním výcvikem (například v ovládání tanku). Waffen-SS kromě daleko lepšího výcviku, než měla většina německé armády, přesto často dostávali horší výzbroj (převážně konfiskovanou československé a rakouské armádě). V jednotkách Waffen-SS panoval také mnohem lepší přístup k vojákům než ve většině německé armády, vojáci Waffen-SS byli velmi cenní a velení si jich velmi vážilo. Proto v jednotkách Waffen-SS panoval poněkud volnější režim, než bylo v německé armádě zvykem, Waffen-SS měly lepší příděly jídla a vůbec lepší podmínky. Mezi veliteli a vojáky panovala spíše kamarádská atmosféra, v jednotkách Waffen-SS například bylo zvykem nadřízenému tykat.
Jednotky Waffen-SS se účastnily kromě jiného invaze do Polska v roce 1939, byli nasazováni především v Polsku, na západní frontě zejména ve Francii a také na Balkáně. Významnou úlohu hrály jednotky Waffen-SS při dobývání Skandinávie, účastnili se (a vyhráli) třetí bitvu o Charkov v roce 1943, operace Citadela a bojů poblíž Prochorovky.
Ve Waffen-SS byl brán nejprve ohled na "čistotu rasy," ale později v ní nemuseli sloužit "rasově čistí" Němci jako v ostatních jednotkách SS, velkou část z vojáků Waffen-SS dokonce tvořili kolaborující cizinci z podmaněných zemí, zejména Dánové, Francouzi, Ázerbajdžánci, Vlámové, Norové, Finové, Holanďané, Chorvati, Litevci, Estonci a Ukrajinci, dokonce Indové a Britové (resp. obyvatelé zemí Britského impéria). Tito vojáci byli nazýváni Freiwilligen (Dobrovolníci), a většina z národů, jejichž příslušníci takto sloužili, měla své vlastní jednotky (např. SS Wallonien, či SS Wiking).
Z válečných zločinů, kterých se dopustily jednotky Waffen-SS na západní frontě, je nejznámější Malmédský masakr, kdy jednotky Waffen-SS v Belgii roku 1944 postřílely 71 amerických zajatců. Nechvalně známé jsou také skupiny Dirlewangera a Kaminského, které na dobytém území v Polsku a Rusku zavraždily mnoho civilistů a také ruské válečné zajatce, vypálily několik stovek vesnic, prováděly ty nejohavnější německé válečné zločiny ve druhé světové válce. Jednotky také pomáhaly potlačovat odpor polských Židů ve varšavském ghettu. Zejména v Polsku a v Sovětském svazu byly jednotky Waffen SS součástí uskupení tzv. Einsatzgruppen, jejichž činností bylo "očisťování" prostoru od Židů a jiných "méněcenných" ras.
Převzato z Wikipedia.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 housecore housecore | E-mail | 25. března 2008 v 22:29 | Reagovat

Ahoj, dobrý článok. Podľa mojich infos ale to s Waffen SS je možno v niektorých bodoch trochu inak - hlavne čo sa týkalo ich "vojenskej profesionality". Ideologický výcvik značne prevyšoval ich taktickú zdatnosť, na začiatku vojny ani nemali dostatok skúsených veliteľov.  A naopak, Hitler s Himmlerom mali veľký záujem na tom, aby dostávali najmodernejšiu výzbroj - čo sa týka Wehrmachtu, rovnať sa s nimi mohla jedine divízia Grossdeutschland... Ja som vychádzal z knihy "SS Výstraha dějin" od Guida Knoppa, ale asi ju poznáš. No, zaujímavý článok.

2 Jirka Jirka | E-mail | Web | 6. srpna 2008 v 21:20 | Reagovat

Koukám, že jsou zde zmínky o Belgii a Francii. Podnikli jsme tam s klubem Expedice v roce 2007. Mám spoooustu fotek z muzeí, výcvikových táborů, bojišt, techniky zanechané na bojišti, vykopaných věcí a pod. Pokud bude zájem, tak pro soukromé účely poskytnu. Stačí písnout na mail.

3 Born2H8 Born2H8 | E-mail | 30. května 2009 v 16:16 | Reagovat

to housecore: no už podle názvu knihy ze které jsi čerpal hádám že tam nic hezkého o SS nepsaly. V SS zdaleka nebyl důraz jenom na ideologii a co se velení týče, díky intervenci legie Condor v španělské občanské válce a první světové válce nebylo o zkušené velení nouze. A hlavně u obrněných divizí byly jejich taktické dovednosti velice dobře znát. Uznávám ale že ke konci války po Pyrhově vítězství u kursku a porážce u stalingradu byla o v boji zocelené profesionály nouze.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama