Steampunk

26. dubna 2008 v 14:10 | Evangelista |  Zajímavosti a Referáty
O co jde
Steampunk (steam=pára, parní) je podžánr fantasy, který se dostal do popřetí v letech osmdesátých a začátkem let devadesátých jako humorná (odlehčenější) alternativa cyberpunku. Termín poukazuje na období, kdy byla pára používána jako hlavní zdroj energie- tedy devatenácté století, Viktoriánská Anglie, ovšem s prvky fantasy a science fiction (často připomínající svět J.Vernea nebo H.G Wellse). Steampunk vlastně vytváří alternativní historii s nádechem cyberpunku, protkanou šílenými a nadčasovými vynálezy, ovšem s ne tak silnými dystopickými prvky, které se tak hojně vyskytují již ve zmíněném cyberpunku.
Současný steampunk se dostal do povědomí veřejnosti hlavně díky Williamu Gibsonovi a Bruce Sterlingovi a jejich románu The Difference engine (1990). Moderní steampunk se dělí na:
Historický: Odehrává se v určitém historicém období, většinou zmińovaná Viktoriánská Anglie za éry průmyslové revoluce. Kupříkladu kniha Vynález zkázy od Karla Zemana.
Fantasy: Právě v letech devadesátých začíná steampunk prosakovat i do jiných historických období a začíná být zasazován do jiných prostředí, což vede právě ke vzniku fantasy steampunku. Často jde o klasický svět fantasy ovšem se silným důrazem na technogie průmyslové éry. Například animé Full Metal Alchemist.
Steampunk jako subkultura
Díky popularitě, kterou si steampunk získal mezi různými jinými subkuturami se z tohotu původně pouze knižnímu žánru, začíná stávat samostatná subkutura. Steampunková móda nemá v celku žádná přesná pravidla nebo určovací znaky, jde o mix goth a pukového oblečení s historickými prvky, zahrnující korzety, spodničky, staré letecké brýle ale stejně tak i číra a piercingy.
Steampunková hudba se také nedrží žádných zvláštních pravidel, často jde o "vcelku normální" muziku, která ovšem nějakým způsobem evokuje dobu Viktoriánskou, proto bývá hojně kombinována s různými neobvyklími nástroji a samozřejmě je i spojena s vizáží hudebníků a předváděnou show na jevišti. Jde například o kapely Abney Park nebo Vernian Process.
S vynaloženým úsilím přeloženo z Wikipedie , proto prosím při zájmu o kopírování se dovolte a uveďte zdroj.
P.S Kdyby měl někdo o Abney Park zájem, ozvěte se mi na ICQ, ráda vám je pošlu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Raven Raven | Web | 4. února 2009 v 17:09 | Reagovat

Můžu zkopírovat? Uvedu zdroje

2 Evangelista Evangelista | 4. února 2009 v 21:11 | Reagovat

Raven: Oukej

3 Raven Raven | Web | 4. února 2009 v 21:38 | Reagovat

děkuju

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama