Aesir

8. května 2008 v 10:43 | Evangelista
Přeloženo z http://www.nastrond.net/ , nekopírovat bez výslovného svolení a zdroje !!
Aesir (staroseversky Æsir, čes. Áss) byla v severské mytologii jedna ze dvou skupin bohů, druhou byl Vanir (Vánové). Ásové byli primárně bohové boje, pobývající v nebeské říši zvané Asgard, zatímco Vánové byl spojen se zemědělstvím, zdravím a balhobytem. Většina severských bájí vypráví hlavně příběhy o heroickém Ásu a válečných bozích, přesto zde najdeme i zmínky o Vánech.
Prvním z Ásů byl divoký Odin, hlavní bůh, a jeho dva bratři, Vili a Ve, kteří dohromady vytvořili první lidské bytosti.K Ásům náleží i Odinova žena Frigg, všichni jejich potomci a mnoho dalších bohů jako například Thor- bojovník a bůh hromu, krásný ale prokletý bůh Balder, Bragi- bůh poezie, Forseti- bůh spravedlnosti, bůh války Tyr a mnoho dalších.
Podle pověsti, v dávných čase vedli Ásové s Vány válku. Vánové napadli Ásy, protože věznili a mučil bohyni a kněžku Gulliveg, rozzuření Vánové požadovali satisfakci za tento čin, ale Ásové tento požadavek odmítnuli a vyhlásili Vánům válku. Obě strany bojovali odvážně, navzdory bojové zdatnosti Ásů utrpěl četné ztráty, mnoho zvěstí praví, že válka zkončila příměřím neboť nebylo možné aby jedna strana vybojovala konečné výtězství.
Bylo odsouhlaseno, aby si k zachování příměří každá strana nechala rukojmí od té druhé. Proto byli bohové Ásu, Hoenir a Mimir posláni aby žili mezi Vany, zatímco k Ásům byli posláni bůh moří Njord a jeho dvě děti- Frey a Freya. Mír byl symbolicky obnoven rituálem při kterém obě strany plivli do Odheiriru, kde se jejich sliny smísili. I přesto měli Ásové i Vánové stále společné nepřátele, mrazivé obry, potomky nejstaršího z obrů, Ymira, vlka Fenrira jenž jednou pozře slunce a mořského hada Midgardsormra. Ásové i Vánové byli prokleti ke zničení v Ragnaroku, kdy povstanou síly zla, včetné mrazivých obrů a ostatních monster a budou bojovat na smrt sé všemi bohy a jejich spojenci. Einherjové- duše udatných bojovníků jenž padli v boji budou a byli Valkýrami přeneseny do Valhally, budou bojovat v této poslední bitvě po boku bohů.
Příběhy válečníků Aesiru jsou popsány v básních starší Eddy a próze mladší Eddy.
Pět set dveří
a desetkrát čtyři
vím, že Valhala má
Osm set einherjů
z jedné brány naráz
vyrazí do boje s vlkem
Všichni einherjové
na Odinově poli
denně zápolí zrána
Po velkém klání
z kolbiště odjíždělí
aby zas v míru zasedli

(Edda a Sáda o Ynglinzích, Snorri Sturluson, stránka 74, poctivě opsáno :))
The Halls of Valhalla by Robert Elneskog
The Halls of Valhalla by Robert Elneskog
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 galder galder | Web | 8. května 2008 v 23:06 | Reagovat

jestli chceš, tak se koukni na tohle: http://galder.blog.cz/0805/zhypnotizovani

je to ještě lepší...  

a když dodržíš to, co je tam u toho napsaný, tak je to prostě skvělý....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama