H.R Giger

15. října 2008 v 20:16 | Evangelista |  Osobnosti
Hans Ruedi Giger je jeden ze světově nejznámějších umělců Fantastického realismu. Narodil se v roce 1940 v Churu ve Švýcarsku, do rodiny chemika a v roce 1962 se odstěhoval do Zurichu, kde studoval architekturu a průmyslový design na Škole aplikovaných umění....

Léta páně 1964 Giger vypustil do světa svojí první uměleckou práci- perokresby a olejomalby. Již v roce 1966, v pouhých dvaceti šesti letech, se koná jeho vlastní sólo výstava a v roce 1969 celosvětově distribuuje jeden ze svých plakátů. Krátce poté objevuje airbrush a s tím si i uceluje svůj unikátní styl kreslení, který ho v budoucnu proslaví po celém světě- surealisticé biomechanické výjevy.
Gigerova třetí a nejslavnější kniha, Necronomicon, publikovaná 1977, se stala inspirací režisérovi Ridleymu Scotttovi pro jeho film "Vetřelec". Gigerova první filmová zakázka mu v roce 1980 přinesla Oscara. Mezi Gigerovi další filmové práce patřil například Poltergeist II, Vetřelec III nebo film Species.Giger se zabýval i navrhováním obalů desek, jeho covery pro Debbie Harry a kapelu ELP byly rockovými žurnalisty zvoleny mezi 100 nejlepší přebalů v historii. V průběhu své kariéry se Giger zabýval i sochařstvím, v roce 1988 navrhl Tokyjský Giger Bar a v roce 1992 další svůj bar v Churu.

Muzeum H.R Gigera, otevřené v létě 1998 v Chateau St.Germain.letos v létě oslavilo desáté výročí. Je domovem pro největší kolekci umělcových maleb, soch, nábytku a filmových designů, datujících se od šedesátých let až do současnoti. V nejvyšším patře se nachází Gigerova soukromá sbírka více než šesti set uměleckých děl od Salvadora Daliho přes Ernsta Fuchse, Dado, Bruna Webea, Günthera Bruse, Claude Sandoze, Françoise Burlanda, Friedricha Kuhna, Joe Colemana, Sibylle Ruppertovou, Andre Lassena, a mnoha dalších.
V jednom z přidružených křídel muzea se nachází i další Gigerů bar (viz. obrázek). Byl otevřen v roce 2003 a interiér je samozřejmě ve stylu Gigerových designů, které zdůrazňují původní gothickou architekturu. Obrovské kostěné oblouky pokrývající klenutý strop, doplňené kameným vybavením připomínají originální středověký chrakter budovy a dávají prostoru téměř chrámový vzhled. Od roku 1999 Giger vymezil v muzeu prostor, kde se mohou návštěvníci muzea podívat na díla dalších mistrů Fantastického realismu. Byla zde k vidění díla Wessiho Prof. Ernsta Fuchse, Hanse Bellmera, Freda Knechta, Stelioa Diamantopoulose, Martina Schwarze, Claudea Sandoze, Günthera Bruse, Françoise Burlanda, Rudolfa Stüssiho, Společnosti Umění a Představivosti nebo Victora Safonkina.

Za poslední čtyři roky byl Giger několikrát oceněn retrospektivními výstavami. V roce 2004 to bylo otevření šestiměsíční výstavy v Muzeu Hall Saint Pierre v Paříži- zatím umělcova největší výstava mimo Švýcarsko. Během jednoročních příprav byla Gigerova díla svážena od sběratelů a muzeí, nakonec bylo dáno dohromady ténměř dvěstě děl, která zaplnila dvě patra muzea. Tato výstava mu vynesla prestižní ocenění "La Médaille de la Ville de Paris" (Medaile města Paříže), kterou převzal v roce 2004 v Pařížské City Hall.

Rok po Paříšské retrospektivě následovala výstava v Pražském Národním Technickém muzeu a v roce 2006 bylo možné jeho práci vidět ve Vídeňském Domě Umění. Dále pak následovala výstava v jeho rodném městě, Churu. Giger dale žije a pracuje v Zurichu s jeho ženou Carmen Mariou Gigerovou, ředitelkou jeho muzea.
______________________________________________________
Přeloženo z:
Oficiální stránky:

Zkopírování bez zdroje (a povolení) se trestá smrtí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Elysia Elysia | 15. října 2008 v 20:43 | Reagovat

Tak do toho baru bych rozhodně jednou chtěla zajít..ovšem celý to muzeum musí stát za to!!

2 Evangelista Evangelista | Web | 15. října 2008 v 20:46 | Reagovat

Elysia: To mi povídej, doufám, že zas bude brzy v Praze :)

3 Morrella Morrella | 18. října 2008 v 21:35 | Reagovat

Vetřelce já ráda:)

4 lady Smith lady Smith | 24. prosince 2008 v 15:18 | Reagovat

můj nejoblíbenější strejček..nevím proč mi na něj musí šahat samý fetish gothické panenky.

5 Joshua Joshua | 20. února 2010 v 9:34 | Reagovat

Oohohoo ten bárek je opravdu makabrózní jo giger je fakt vrah!

6 Mara85 Mara85 | 28. září 2010 v 1:17 | Reagovat

[2]:Pochybuju, že tu ještě bude něco vystavovat, když mu tu ukradli jeden obraz...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama