Rozhovor s Alexandrem Veljanovem

6. listopadu 2008 v 16:07 | Evangelista |  Deine Lakaien
Rozhovor se zpěvákem kultovní Německé darkvawe skupiny Deine Lakaien, o cédéčku "Kasmodiah", o tom kdo je v kapele ten temnější a zpívání ve sprše....

_ I: Začněme rovnou s vaším novým albem (pozn. intrv. je z roku 1999), proč jste si vybrali právě jméno "Kasmodiah" ?
A: Původem je to Makedonské ženské jméno a také to je název jedné písničky na desce. Byl to Ernstův nápad, protože on tohle jméno prostě miluje, tak jsme se rozhodli nazvat tak celé album. Zdálo se nám, že to jméno vystihuje atmosféru alba. Hudebně je zrovna tahle píseň jedna z těch "méně odvážných", je to více méně introvertní písnička, žádný hit, spíš taková třešnička na dortu.
_I:Podle mě ale album obsahuje hitů víc než dost :) Snažili jste tím navázat na úspěch nahrávky "Dark star"?
A: Pro mě je trochu těžké o tom mluvit, člověku se těžko posuzuje co z jeho tvorby bude hit a co ne. Spíš bych řekl, že jsme se opět hodně soustředili hlavně na melodie. Předchozí album bylo víc zvláštní, experimentální.....Možná proto se vám to z části zdá trochu jako retro.
_I: Myslíte si, že právě ta experimentální část Deine Lakaien pomalu mizí kvůli tomu, že Ernst se teď hodně zaměřuje na svůj sólový projekt ?
A: To si nemyslím. My jsme vždycky mívali nějaké své další projekty. Tohle se asi nedá vysvětlit, prostě se to stalo. Závisí to na atmosféře....je to jedna z našich největších výhod, že dokážeme komponovat harmonické a inteligentní melodie. Nakonec, já nejsem žádný rock'n'rollový uřvanec, mám svůj vlastní styl zpěvu.
_I:Často se říká, že vy jste ta "temná duše" Deine Lakaien, co si o tom myslíte ?
A: Možná je to jen tou image, kterou všichni vidí.....Ernst je ten blonďák a já jsem prostě ten "černej" (smích), přímo takový temný princ :) Samozřejmě, reálně je tohle mnohem komplikovanější, ale mě to nevadí. Vždyť víte, já jsem zpěvák, tudíž určuju image kapely. Melancholie, smutek, temná krása, znáte to. A můj hlas se pro tohle perfektně hodí, každý umělec má nějakou image a já jsem s tou svojí spokojen, přece jenom, jde jen o vzhled. Akorát mi trochu vadí, že někdy lidé berou naší image příliš vážně, já se zajímám o mnohé hudební žánry a tohle mě někdy znevýhodňuje. Naše hudba je hodně melodická a vždycky se snažíme přijít s jinými aspekty Deine Lakaien, například skladba "Lass mich" je pro nás hodně netypická, stejně tak "Overpaid". Vždycky se snažíme kombinovat nové věci se silnými, vyzkoušenými prvky.
Deine Lakaien
_I:Jak vlastně přišla na svět skladba "Lass mich" ?
A: No, nejdřív mi Enst zahrál demoverzi a mě to připomnělo počátky osmdesátých let. DAF (deutschamerikanische freundschaft - německá skupina osmdesátých let) a další kapely. Znáte to. Tak mě napadlo udělat tak trochu parodii na Německé elektronické kapely, takové ty s krátkými vlasy, spoustou svalů, S/M image atd. Myslím, že je to dobrý vtip, uvidíme jestli se to lidem bude líbit nebo nás budou nenávidět....
_I: Zmínil jste skladbu "Overpaid"....Když člověk tuhle skladbu poslouchá, zdá se to jako by sledoval příběh...
A: Nejde tam o opravdový příběh, protože já nikdy nepíše v textech o sobě, přesto je v tom kousek pravdy. Něco jako pocit, když jste hudebníkem a dostává se vám úspěchu a peněz. Někdy dostáváte příliš peněz za to co děláte, připadá mi to ironické..... Je to jako byste sledovali noční klub- sex, zábava, nějaký špatný chlápci a opilý holky.... jako by tu skladbu složil ďábel při sledování lidí na párty. Připomíná mi to trochu Soft Cell (anglické synthpopové duo, osmdesátá léta) a ty různé nonstop erotické kabarety.
_I: Myslíte, že některé z nových skladeb budete hrát na vašem novém akustickém turné?
A: Další akustické turné určitě bude, ale ještě nevíme přesně kdy. Moc se nám líbí jezdit s úplně "nahými" a emocionálními skladbami, hrát před dvěma tisíci lidí jen s piánem a zpěvem byl úžasný zážitek, nerad bych o to přišel...Také bychom rádi vyjeli ven z Německa, myslím, že mnoho lidí by si rádo poslechlo akustické verze, protože jsou velmi odlišné od ostatních věcí.

_I: Myslíte si, že by vám podepsání smlouvy se Sony/Columbia mohlo v tomto směru pomoci ?
A: No víte, my jsme neopustili náš nezávislý label Chrom records, jen jsme chtěli využít potenciál hlavního nahrávacího studia, aby jsme mohli mít větší úspěch v Evropě a možná i v Americe. Je to také jednoduší, můžeme strávit více času prací na videoklipech. A také to pro nás už není tolik riskantní- distribuce je lepší. Trvalo nám dlouho, než jsme se dostali k hlavnímu labelu. První zájem přišel v devadesátých letech, neztratili jsme tím svobodu v tvorbě a to pro nás bylo velmi důležité. Sony byli pyšní, že jsme se jim podepsali, jsme v Německu kultovní kapelou...
_I: Myslím, že to bylo taky poprvé, kdy se členové skupiny hrající s vámi jen naživo podíleli na tvorbě alba....
A: Ano, v podstatě je to pravda, Michael Popp and Christian Komorowski s námi hráli i ve studiu. Album není 100% elektronické, máme tam kytary, housle, středověké nástroje a harfy. Srdcem Deine Lakaien samozřejmě zůstáváme pořád Ernst a já, ale přece jenom, s ostatními hrajeme už téměř deset let, výborně se známe, takže to byl v podstatě jen další logický krok.
_I: Také jste vydali svůj první singl...
A: Jasně, "Return"...Možná to je šance ukázat, že máme i trochu toho "pop-appealu".... Je to náš první singl, ale my nejsme "singlová"skupina, takže nepředpokládáme, že se dostaneme do top ten hitparády.
_I: O vaší hudbě se dá říci, že je taková....snová.....dokázali byste žít beze snů ?
A: Nikdy!! Ne!!! Poslední dny byly velmi vyčerpávající kvůli natáčení videa, takže jsem docela na dně a moje poslední sny byly ovlivněny tímhle natáčením.....Ale moje normální sny jsou velmi,
velmi osobní, takže o nich raději nebudu mluvit, sorry (smích)

dl

_I: Jedna z písní se jemnuje "Kiss the future".....Jaká je vaše osobní vize budoucnosti ?
A: Hmmmm, já nevím ? Můj osobní život se za posledních pár let hodně změnil a já doufám, že to takhle zůstane. Momentálně jsme šťastný, stárnutí znamená, že člověk přestane budoucnost tolik řešit, víc relaxujete....Mám malou dcerku, o kterou se musím starat, což znamená nové povinnosti, jsou to pro mě nová situace. Víte, žil jsem nočním životem, každou noc jsem vyrážel ven, dělal jsem muziku a vydělával peníze, teď je všechno jinak, mám svoje dvě holky- manželku a dceru. Hudba pro mě byla vždycky byla celý život a teď se všechno změnilo. Cítím se líp a v práci si připadám volnější, jedinou věci, které se teď bojím je odjezd na turné....
_I: Jak je pro vás v životě důležité náboženství ?
A: Já věřím v sílu. Na světě je tolik věcí, které nedokážeme vysvětli. Podle mě je důležité občas se odprostit od všech těch věcí, které vás obklopují, mobily, počítače, doprava….Je důležité nápajet se z přírody, nejhorší věcí jsou lidé, kteří nerespektují přírodu, tak, jak by měli. Hudba je také něco, co nedokážeme vysvětlit, seslaná z nebes……Doufám, že svým hlasem dokážu předat nějaký druh síly ostatním lidem, nějakou útěchu, když se cítí špatně. Pomoci lidem hudbou…
_I: Je pravda, že máte opravdu specifický hlas…Zpíváte si někdy ve sprše ?A: (smích) ne nikdy! Nikdy !
____________________________________________________________________________
Přeloženo z- www.deine-lakaien.com , nekopírovat bez svolení a zdroje !
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Blacksea Blacksea | E-mail | Web | 7. listopadu 2008 v 12:30 | Reagovat

aspoň nemluví jak dlaždič jako Anna Varney nebo jak se to píše

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama