Andrew Eldritch

13. ledna 2009 v 22:56 | Evangelista |  Osobnosti
Aneb v krátkosti o zpěvákovi kultovní britské skupiny The Sisters of Mercy, jehož jediným věrným spoluhráčem byl Doktor Avalanche....

Před Sisters
Andrew se narodil jako Andrew William Harvey Taylor, 15. března 1959 ve městě Ely v Cambridgeshire v Anglii (později napsal i píseň s názvem 1959).
Eldritch studoval francouzskou a německou literaturu na Oxfordské univerzitě, okolo roku 1978 se odstěhoval do Leedu, kde začal na tamější univerzitě studovat Mandarínskou Čínštinu. Oboje studia ovšem opustil před dokončením, přesto se naučil mluvit dobře francouzsky a německy a odnesl si i základní znalost holandštiny, italštiny, ruštiny, srbochorvatštiny a latiny, ale jak sám říká, čínštinu zapomněl. V době jeho studia v Leedu byl bubeníkem na volné noze v místní punkové scéně (podle jeho názoru, špatné scéně).


The Sisters of Mercy
V roce 1980, Andrew a Gary Max založili SoM. Na první singlu "Damage Done/Watch/Home of the Hit-men" hrál Eldritch na bubny, čili zastával funkci, která později zcela připadla věhlasnému "Doktoru Avalanchovi", díky kterému se mohl plně soustředit na vokální vystoupení. V průběhu let opustilo skupinu devět členů, někteří jako důvod uvedli konflikty s frontmanem, mezi ně patřila i Patricia Morrison. V té době se začal dostávat na veřejnost spor mezi Eldritchem a Husseym, který trpěl hlavně v rukou New Music Expressu v období kdy založil The Mission. Dále tady byly Eldritchovy spory s nahrávací společností EastWest, které se nakonec vyhrotily do takové míry, že odmítl nahrávat jakýkoli nový materiál.
Devadesátá léta
Po vydání posledního alba skupiny- Vision Thing, Andrew spolupracoval na studiových albech s osobnostmi jako je Gary Moore nebo Sarah Brightman. Dále jako pokus o mezikulturní porozumění, inicioval Eldritch v roce 1991 americké turné ve spolupráci s hip-hopovou formací Public Enemy. V roce 1995 zpovídal Davida Bowieho pro německé vydání magazínu Rolling Stone a poté se věnoval různým hudebním projektům. Vydal několik techno alb, ovšem pod rozdílnými pseudonymy aby předešel komplikacím se smluvními podmínkami spojenými s jeho jménem.
V roce 1997 Eldritch produkoval SSV album "Go Figure", které obsahovalo jeho vokály spolu s elektronickou hudbou bez bubnů.Toto album ho konečně osvobodilo od smluvních podmínek a EastWest souhlasil, že se vzdá práv na další dvě alba Sisters of Mercy výměnou za nahrávky. Písničky z SSV nebyly nikdy oficiálně vydány, celý název kapely je SSV-NSMABAAOTWMODAACOTIATW, údajně zkratka pro "Screw Shareholder Value - Not So Much A Band As Another Opportunity To Waste Money On Drugs And Ammunition Courtesy Of The Idiots At Time Warner".
(přibližně něco jako "vyhozené peníze podílníků- ne ani tak kapela jako další příležitost k vyhození peněz za drogy a vyplýtvání zásob laskavosti idiotů z Time Warner")
Současná kariéra
Nyní v polovičním rockovém důchodu- The Sisters of Mercy stále vyjíždějí velmi často na turné, v prví polovině roku 2006 měli zapsáno celých 69 vystoupení, přesto ale nevydaly (a ani nejspíš nevydají) žádné album od roku 1993. V únoru 2006 Andrew odjel na dlouho očekávané turné po USA při příležitosti 25 výročí skupiny. Turné "Bite the Silver Bullet Tour" započalo v Las Vegas v Domě Blues a pokračovalo několik dalších měsíců po Spojených státech a pak vtrhlo i do Evropy.

Psaní písní a filosofie
Eldritchovy texty obsahují narážky na mnohé literárními klasiky jako jsou například T.S Eliot, Leonard Cohen nebo Sheakspear, erotickou obrazotvornost, metafory na feťáckou kulturu a také uštěpačnou kritikou Republikánské strany ve Spojených státech. Politicky Eldritch tíhne k tradiční Labour Party navzdory jeho "anarcho-syndikalistickým tendencím".


Asociace s Gothickou subkulturou
I když je Andrew Eldritch často nazýván "Kmotrem gothiků", The Sisters of Mercy nebyly v době svého založení mezi post-punkery příliš populární. SoM byly tiskem obviňovány za plagiátorství Joy Division, kteří byly svým managementem označeni za "gothickou" skupinu už v sedmdesátých letech.Sisters měly velký vliv na druhou vlnu gothicy, která přišla v osmdesátých a devadesátých letech- užívání bubnovacích automatů a hluboké vokály užívané mnoha kapelami druhé vlny, byly inspirované právě Sestrami, v první vlně nebyl takový zvuk vůbec obvyklý.
Od raných devadesátých let Eldritch veřejně odmítal spojení s gothickou subkulturou. Popisoval Sisters of Mercy jako humanisty a modernisty, kteří nechtějí mít s gothiky nic společného, sám se nechal slyšet, že: "Je pro mě znepokojující, že tolik lidí naprosto vážně převzalo jedno z našich nevýznamných období, kdy jsme nosili hloupé černé oblečení", dále také dodal:
"Neustále musím čelit představitelům populární kultury, kteří jsou mnohem více "gothičtí" než jsme my, zdá se, že dnes si stačí obléci černé ponožky aby byl člověk považován za samotného vládce pekel."

Překloženo z www.wikipedia.com, nekopírovat bez svolení !! 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Elysia Elysia | 15. ledna 2009 v 14:12 | Reagovat

ta poslední věta je nej:D

2 nobody nobody | 15. ledna 2009 v 16:05 | Reagovat

ano, chytrý pán... xD

3 Lúmenn Lúmenn | Web | 16. ledna 2009 v 10:50 | Reagovat

hehe, jo přesně, ta poslední věta mě dostala:D

4 corvato corvato | 16. ledna 2009 v 13:13 | Reagovat

musí pro vás bejt hrozně těžký dělit věci a lidi na skutečný goth a na ten napodobující ubohý zbytek...

5 Evangelista Evangelista | 16. ledna 2009 v 13:49 | Reagovat

Lúmenn: To jo, je to mazák :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama