The Damned

11. března 2009 v 11:03 | Evangelista
The Damned je londýnský punková skupina, známá hlavně svými excentrickými konzertními show. Vznikla v květnu roku 1976, když se ke trojici tehdejších spoluhráčů ze skupiny London SS- Rayovi Burnosovi (alias C.Sensible), Chrisovi Millerovi (alias R.Scabies) a Brianovi Robertsonovi (alias B.James)- přidal jako vokálista David Letters (alias Dave Vanian), na konkurz o zpěváka byl pozván i Sid Vicious, ale ten se neoběvil, takže vyhrál Dave. Od léta vystupují společně se Sex Pistols a v září se účastní slavného minifestu v londýnském klubu 100. V listopadu 1976 pak debutují známým singlem New Rose.


Debutové album nazvané jednoduše Damned, Damned, Damned proniká i do oficiální anglické hitparády a po dubnovém americkém turné (mimochodem Damned byla první britská punková skupina, která jela turné po USA) se přidává další kytarista- Lu Edmunds. Na evropském turné pak za Scabiese zaskakuje Jon Moss. Mezitím bubnoval i Dave Berk.
Druhé album nemá úspěch a v dubnu 1978 se The Damned rozcházejí. Například Dave Vanian přechází ke kapele The Doctor of Madness. Na podzim téhož roku se ale trojice Vanian, Scabies a Sensible opět schází a nejprve s baskytaristou Lemmym z Motorhead a poté s Henrym Badowskim vystupují pod názvem The Doomed. Od roku 1979 už opět fungují jak The Damned (s baskytaristou Alistairem Wardem).
Počínaje třetím albem jsou The Damned relativně úspěšní a to i po "změkčení" soundu v polovině 80. let. Mezitím v roce 1980 střídá A.Warda P.Gray ze skupiny Eddie and The Hot Rods. C.Sensible debutoval sólově v roce 1982 singlem Happy Talk, který se dostal až na vrcholek britské hitparády. V tomtéž roce přichází ke skupině klávesista R.Jugg. V roce 1983 odchází P.Gray a v roce 1984 definitivně i C.Sensible. Místo něho nastupuje B.Merrick a R.Jugg přechází ke kytaře. Další album Phantasmagoria má velký ohlas, ale následující album Anything je propadák, i když kapela zatím v hitparádě boduje s písní Eloise- předělávkou hitu od Barryho Ryana z roku 1968.


Později v roce 1987 The Damned začínají pracovat na dalším albu, to ale zůstane nedokočeno, protože skupina ukončí spolupráci s nahrávací společností. Dvě z nových písniček,
Gunning For Love a The Loveless And The Damned jsou později znovunahrána Davem Vanianem a The Phantom Chords- jeho bočním projektem. Po live albu Final Damnation se kapela v roce 1988 znovu rozchází.
B.James hrál od roku 1978 ve skupině Tanz Der Youth, poté ve Brian Brain a nakonec s kapelou Lords of New Church. V roce 1990 natočil sólové album. V témže roce si Dave Vanian založil skupinu Phantom Chords. C.Sensible nahrál pár sólových alb, například Woman and Capitain First, Power of love nebo Sensible Singles. Krátkou šňůru odehráli The Damned ještě v roce 1990. Za stejným účelem se scházejí ještě tři roky poté, kdy turné trvalo téměř dva roky a vydali nové album Not of This Earth. V roce 1996 se ke kapele přidává Patricia Morrison, známá ze skupin The Sisters of Mercy, The bags nebo The Gun Club a nedlouho poté si bere Davea Vaniana za manžela.
Pět let poté vychází další album Grave Disorder a v roce 2008 vydávají svoje desáté studiové album, So Who's Paranoid. 9.února 2004 se Patricii a Daveovi narodila dcera Emili Vanian.

1977 February DAMNED DAMNED DAMNED
1977 November MUSIC FOR PLEASURE
1979 November MACHINE GUN ETIQUETTE
1980 October THE BLACK ALBUM
1982 October STRAWBERRIES
1985 July PHANTASMAGORIA
1986 December ANYTHING
1995 November NOT THIS EARTH
2001 August GRAVE DISORDER
2008 November SO, WHAT IS PARANOID
Zdroje:
wikipedia.com
Encyklopedia rocku a popu, F. Wich

Nekopírovat bez svolení a zdroje !!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elysia Elysia | 11. března 2009 v 17:32 | Reagovat

jo  jo, starej dobrej punk:)

2 Andula Andula | Web | 14. března 2009 v 17:18 | Reagovat

kam se na ně hrabou ty novodobý kapely :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama